Történelmi szőlőtőkék között - magyar borásztanulók Franciaországban

A 2017-es és 2018-as években összesen 16 tanuló vett részt szüreti és pincemunkákban az iskolák által delegált tanárok vigyázó tekintete mellett. A finanszírozást az Erasmus + program szakképzést támogató konstrukciója biztosította. A program keretében középfokú szőlész-borász szakképzésben résztvevő diákok részesültek nyelvi, szakmai és kulturális felkészítésben, majd utaztak a szüreti időszakban 3 hetes szakmai gyakorlatra Burgundia híres borvidékére. A gyakorlat során a hazai és francia szakmai eljárások hasonlóságai mellett sok különlegességgel is találkoztak többek között a telepítés, az élesztők használata, a biodinamikus módszerek terén. A felkészülés során pedig egy metszés szimulátor szoftvert is kipróbálhattak, amelynek segítségével tantermi keretek között sajátíthatták el a különböző fajták metszési technikáit és gyakorolhatták is tét nélkül ezeket a műveleteket. A legnépszerűbb programok közé tartozik évek óta a Veuve Ambal pezsgőgyár és egy helyi kádárüzem látogatása.

A szakmai gyakorlatoknak minden területen fontos szerepe van a foglalkoztatásban, hiszen a diákok itt szereznek először valós munkatapasztalatot, amely akár a további pályaválasztás során is meghatározó lehet. Különösen izgalmas az, ha mindezt külföldön végzik, ahol a más kultúra és az idegen nyelvi környezet is nagy kihívást jelent. Hazatérve viszont annál motiválóbb tud lenni, ha a kint megismert újdonságokat be tudjuk építeni a hazai gyakorlatba.

A projektet szervező Inveris Alapítvány úgy gondolta, hogy fontos olyan pincészetek részvétele és kiutazása, amelyek európai szinten is szeretnének bekapacsolódni a szakmai gyakorlati képzésbe. Így a kisjakabfalvi Jackfall pincészet is lehetőséget kapott, hogy két tanulmányút keretében végigkísérje a Franciaországban lezajló szakmai gyakorlat menetét, bővítse tudását és megismerje a francia pincészetek jó gyakorlatait.

CÍMERÜNK