Téma: Rozébor készítés
A szakkört olyan 10-11. évfolyamos szakközépiskolai diákoknak hirdettük meg, akiket érdekelt a borászat, a borkészítés, borkezelés és palackozás.
A szakköri foglalkozásokat Török Zita és Kamrás László tartotta.
Fontos célkitűzésünk volt, hogy a diákok ne csak elméletben, de a gyakorlatban is megismerjék a borkészítés gyakorlati nehézségeit, örömeit. Szakközépiskolánban a tantervnek nem volt szigorúan részen a borászati oktatás. Ennek ellenére az iskola fontosnak tartotta, hogy az érdeklődő diákok megismerjék milyen feladatok várnak egy borászra. A szakköri foglalkozásokat minden alkalommal egy elméleti áttekintéssel kezdtük, utána következett a gyakorlati végrehajtás.
A diákok szeptemberben, az iskola Tangazdaságában kb. 150 kg Kékfrankost szüreteltek. A célunk üde, friss rozé készítése volt. Sajnos a szakköri foglalkozás időkorlátja miatt nem tudtuk a héjonáztatást megfelelő ideig elvégezni, a mustunk színe nem volt eléggé erőteljes. A préselést a pneumatikus présen a diákok végezték. A mustot nem ülepítettük, ez szintén az idő rövidsége miatt történt.
A tápsó adagolás és a kimért mennyiségű élesztő rehidratálása a szakköri tagok feladata volt.
A szakköri bor csak bentonitos derítésen esett át – próbaderítés után-, a borkőstabilizáció természetes úton ment végbe a tél folyamán.
Az erjesztés és stabilizálás után újabb problémákkal szembesültünk. A rozénk színe és ízvilága eléggé diszharmonikus volt, így az engedélyezett műveletek közül a házasítás és az édesítés kerülhetett szóba. A próbaházasítás után a diákok úgy határoztak, hogy 4 g/l alatt édesítik a bort, vagyis a száraz kategória mellett döntöttek. A borunkat természetesen le is palackoztuk és a jogszabályoknak megfelelő címkét is megterveztük. Sajnos a nyomdatechnikai megvalósítás akadályba ütközött, így sajnos a címkének csak a látványterve készült el.
Az igazi próbát azonban a Gazdag László Emlékverseny jelentette. A rozénk bronz érmet kapott a bírálóktól, ami egy több, mint 200 bor közötti megmérettetésben igazán szép eredmény.
A tanév persze nemcsak a munkáról szólt. Decemberben Megyerdiné Hunyadi Katalin tanárnő által felajánlott nyuszikból bográcsban nyúlpaprikás készült, melyet a szakkörön a bor és a gasztronómia jegyében „tudományos alapon” értékeltünk is.
A szakkör zárásaként mindenki négy palack bort vihetett haza.