A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közreműködésével pályaorientációs projektnapot tartottunk iskolánkban 2019. október 19-én.
Az általános iskolákból érkező érdeklődő tanulók három interaktív feladatkör keretében megismerkedtek a szőlészet és borászat őszi munkálataival, a borkészítés rejtelmeivel. Látványos bemutató keretén belül megtapasztalták a szőlő oltásának munkamenetét és gyakorlatban ki is próbálhatták a kézi, illetve a gépi oltás munkafogásait. A különböző szőlőfajták morfológiai ismertetése után a szőlőfeldolgozás és mustkészítés nagyüzemi és „hobby borkészítői” feladatait gyakorolhatták modern, korszerű berendezések segítségével. A feldolgozás során készített mustnak laboratóriumi analitikai vizsgálattal megállapították az elsődleges paramétereit /mustfok, savtartalom/.
A technológiai sorrendet követve pincemunkai tapasztalatokat szerezhettek meg. Bemutató keretén belül megismerték a hordó csapolás műveletét és a hordóból való mintavételt lopóval. Kipróbálták a lopózást és a legizgalmasabb pincei feladatot a hordóba bebújást. Itt mindenki átélhette, hogy milyen lehetett Diogenésznek a lakása. ?
A porondon lévő interaktív feladatok mellett a termelésben aktívan részt vevő pincészetek és vállalkozások mutatták be arculatukat és tevékenységüket.
Öregdiákként a Várszegi Pincészet képviselője /Várszegi Viktor/ mesélt a borász szakma szépségeiről és az iskolában eltöltött éveiről. A Garamvári Pezsgőpincészet segítségével megismerkedhettek a pezsgőkészítés alapjaival is.
A szakmai bemutatók után játékos kvízkérdéseken keresztül a látogatók számot adhattak az elsajátított ismeretekről, a tapasztalatokról. A projektnap után a diákok élményekkel gazdagon és egy szép szakma megismerésének lehetőségével távoztak.
Köszönjük a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara hathatós segítségét és támogatását a projekt megvalósításához és kiemelten megköszönjük a projektben részt vevő kollégák munkáját!
Mátyus Imre
Gyakorlati oktatás vezető